Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak začít

Nejdříve se musíte rozhodnout z jaké strany chcete pátrat:

- nejjednodušší typ - otcovská linie (zde se pátrá po předcích v mužské linii) nebo mateřská linie (zde se pátrá po předcích v ženské linii)

- nejčastější typ - vývod - kdy se pátrá po předcích v mužské i ženské linii

- nejnáročnější typ - hledají se všichni potomci určené osoby, zde může jít o velké množství osob, i tisíce

 

Dále se musíte rozhodnout, kam až se chcete ve svém pátrání pokusit dostat. Celkem běžně lze nalézt záznamy z poloviny 18. století, v určitých regionech se lze dostat i dále do minulosti.

 

Musíte si určit výchozí osobu - u ní musíte znát nějaká data - datum a místo narození, sňatku nebo úmrtí (připravte si kopie rodného, oddacího nebo úmrtního listu).

 

Připravte si co nejvíce dalších informací o Vašich předcích - rodné, oddací nebo úmrtní listy, bydliště, ale i jakékoliv jiné úřední dokumenty, které máte k dispozici (vysvědčení, výuční listy, ...), ale mohou pomoci i jiné, např. parte, svatební oznámení, dokumenty k dědickému řízení, ke koupi domu, ... Důležité mohou být i rodinné historky. Pokud nic nemáte, nevadí, začneme s pátráním u Vás.

 

Nejspíš od Vás budu potřebovat Plnou moc - a to, pokud budu muset pátrat i v živých matrikách. Do živých matrik mohou nahlížet pouze přímí příbuzní, ostatní až po uplynutí zákonné lhůty (ta je 100 let od provedení posledního záznamu u narození, 75 let u sňatků a 30 let od úmrtí). Proto je možné, že od Vás budu potřebovat ověřenou plnou moc a ověřenou kopii dokladu prokazující příbuznost (rodný nebo oddací list).